Powszechne pułapki myślenia- jak ich uniknąć (cz. 2)

Czytanie w myślach „ona uważa mnie za idiotę” Nieustannie tworzysz założenia na temat innych osób oraz ich intencji. D pewnego stopnia jest to nawet potrzebne, ponieważ analizując zachowania innych ludzi wobec ciebie w przeszłości, możesz uniknąć przykrych sytuacji w przyszłości. Jednak niekiedy powinieneś poskromić swoją wyobraźnię. Dotyczy to sytuacji, gdy na podstawie nikłych dowodów wyciągasz pochopne wnioski na temat motywów postępowania oraz postawy innych osób. Takie skłonności najczęściej wówczas, gdy te motywy i postawy dotyczą cię bezpośrednio.
Zakładając coś z góry, otwierasz się na wszelkiego rodzaju nieporozumienia i paranoidalne projekcje. A prawda jest taka, że nie możesz wiedzieć, co myśli inna osoba, jeśli ci tego sama nie powie.

Spolaryzowane i nieelastyczne myślenie „albo czarne, albo białe…”
„Albo prawda, albo fałsz”. „Albo wygrałeś, albo przegrałeś”. „Jeśli coś nie jest najlepsze, to znaczy, że jest nic niewarte.” Osoby posługujące się w myśleniu tego rodzaju dychotomią często tworzą swoje problemy psychologiczne. A przecież świat nie jest taki prosty. Klasyfikacje ludzi nigdy nie są doskonałe, a próba prostego zaszufladkowania rzeczywistości nigdy nie wychodzi na dobre.
Myślenie spolaryzowane i nieelastyczne często idzie w parze z silnymi osądami moralnymi i samoocenami, które mogą spowodować dużo niepotrzebnych emocji. Być może już zauważyłeś, że osoby myślące w ten sposób zazwyczaj próbują narzucić innym swój system klasyfikacji Ich moralny absolutyzm nie toleruje różnicy zdań, gdyż uważają, iż istnieje tylko jedna racja. W przypadku niektórych grup społecznych myślenie spolaryzowane bywa źródłem skrajnych poglądów: rasizmu, fanatyzmu, seksizmu i ekstermizmu politycznego.

Rozumowanie emocjonalne „Czuję się winny… na pewno zrobiłem coś okropnego!”
Mówi się o „fuzji myśli i uczuć”, co oznacza, że reakcje poznawcze i emocjonalne ludzi często bywają dwoma aspektami tej samej rzeczy. Należy zlokalizować myśli negatywne, które wywołują nieprzyjemne emocje. Trzeba jednak pamiętać, że również uczucia mogą naprowadzać na pewien tok myślenia. Czasami silne emocje można traktować jako „dowody” na prawdziwość negatywnych uczuć. Nazywa się to rozumowaniem emocjonalnym.
W przypadku ustalania faktów należy sobie uświadomić, że rozumowanie emocjonalne jest w takich sytuacjach niekorzystne. uczucia często przesłaniają jasność osądów lub działają jak pole statyczne, które utrudnia klarowne spojrzenie na sprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *